joi, 29 decembrie 2011

Conducătorii Munteniei

Astăzi voi publica lista domnitorilor Munteniei. Am ales să o încep încă de la conducătorii legendari din sec XIII, împărţindu-i în două dinastii funcţie de râul unde aveau aceştia reşedinţa. Abia de la 1310 se cunoaşte dinastia sigură domnitoare, cea a Basarabilor, după întemeietorul ei, Basarab I. Până la începutul sec XVI se pare că doar această dinastie a condus principatul, pentru ca mai apoi diverse dinastii, mai apropiate sau nu de cea a Basarabilor vor începe să se lupte pentru tzron. Uneori, chiar dinastii provenite din oldova, Transilvania sau Grecia vor conduce ţara. În perioada fanariotă dinastiile vor fi toate din Grecia, dar în timp se vor împământeni şi vor deveni mai apoi familii princiare roâneşti.

Domnitorii Munteniei

Dinastia Olteană (1228-1290)

Mişelav 1228-1241
Litovoi 1241-1277
Bărbat 1277-1290

Dinastia Arşeşeană (1290-1310)

Radu Negru 1290-1300
Tihomir 1300-1310

Dinastia Basarab (I) (1310-23 ian 1512)

Basarab I 1310-1352
Nicolae Alexandru 1352-16 noi 1264
Vladislav Vlaicu 16 noi 1364-1377
Radu I 1377-1383
Dan I 1383-23 sept 1386
Mircea I cel Bătrân (I) 23 sept 1386-mai 1395
Vlad I Uzurpatorul mai 1395-ian 1397
Mircea I cel Bătrân (II) ian 1397-31 ian 1418
Mihai I 31 ian 1418-aug 1420
Dan II cel Viteaz (I) aug 1420-mart 1421
Radu II Prasnaglava (I) mart 1421-oct 1422
Dan II cel Viteaz (II) oct 1422-iul 1423
Radu II Prasnaglava (II) iul-aug 1423
Dan II cel Viteaz (III) aug 1423-sept 1424
Radu II Prasnaglava (III) sept-oct 1424
Dan II cel Viteaz (IV) oct 1424-mai 1426
Radu II Prasnaglava (IV) mai 1426
Dan II cel Viteaz (V) mai 1426-ian 1427
Radu II Prasnaglava (V) ian-apr 1427
Dan II cel Viteaz (VI) apr 1427-mart 1431
Alexandru I Aldea mart 1431-dec 1436
Vlad II Dracul (I) dec 1436-apr 1442
Mircea II apr-aug 1442
Basarab II aug 1442-apr 1443
Vlad II Dracul (II) apr 1443-noi 1447
Vladislav II (I) noi 1447-oct 1448
Vlad III Ţepeş (I) oct-noi 1448
Vladislav II (II) noi 1448-22 aug 1456
Vlad III Ţepeş (II) 22 aug 1456-noi 1462
Radu III cel Frumos (I) noi 1462-noi 1473
Basarab III Laiotă (I) noi-dec 1473
Radu III cel Frumos (II) dec 1473-mai 1474
Basarab III Laiotă (II) mai-oct 1474
Radu III cel Frumos (III) oct 1474-ian 1475
Basarab III Laiotă (III) ian 1475-noi 1476
Vlad III Ţepeş (III) noi-dec 1476
Basarab III Laiotă (IV) dec 1476-noi 1477
Basarab IV Ţepeluş (I) noi 1477-sept 1481
Mircea III sept 1481
Vlad IV Călugărul (I) sept-noi 1481
Basarab IV Ţepeluş (II) noi 1481-apr 1482
Vlad IV Călugărul (II) apr 1482-15 apr 1495
Radu IV cel Mare 15 apr 1495-apr 1508
Mihnea I cel Rău apr 1508-29 oct 1509
Mircea IV Miloş 29 oct 1509-febr 1510
Vlad V cel Tânăr febr 1510-23 ian 1512

Dinastia Craioveştilor (I) (23 ian 1512-oct 1521)

Neagoe Basarab 23 ian 1512-15 sept 1521
Teodosie Basarab (I) 15 sept-oct 1521

Dinastia Basarab (II) (oct-noi 1521)

Vlad Dragomir Călugărul oct-noi 1521

Dinastia Craioveştilor (II) (noi 1521-dec 1522)

Teodosie Basarab (II) noi 1521-dec 1522

Dinastia Basarab (III) (dec 1522-noi 1523)

Radu V de la Afumaţi (I) dec 1522-4 apr 1523
Vladislav III (I) 4 apr-noi 1523

Dinastia Craioveştilor (III) (noi 1523-ian 1524)

Radu VI Bădica noi 1523-ian 1524

Dinastia Basarab (IV) (ian 1524-aug 1592)

Radu V de la Afumaţi (II) ian-iun 1524
Vladislav III (II) iun-sept 1524
Radu V de la Afumaţi (III) sept 1524-apr 1525
Vladislav III (III) apr-aug 1525
Radu V de la Afumaţi (IV) aug 1525-2 ian 1529
Moise Vodă ian 1529-iun 1530
Vlad VI Înnecatul iun 1530-sept 1532
Vlad VII Vintilă de la Slatina (I) sept 1532-sept 1534
Radu VI Paisie de la Argeş (I) sept-noi 1534
Vlad VII Vintilă de la Slatina (II) noi 1534-iun 1535
Radu VI Paisie de la Argeş (II) iun 1535-17 mart 1545
Mircea V Ciobanul (I) 17 mart 1545-16 noi 1552
Radu VII Ilie Hăidăul 16 noi 1552-mai 1553
Mircea V Ciobanul (II) mai 1553-1 mart 1554
Pătraşcu cel Bun 1 mart 1554-dec 1558
Mircea V Ciobanul (III) ian 1558-21 sept 1559
Radu VIII cel Tânăr 21 sept 1559- 8 iun 1568
Alexandru II Aldea (I) 8 iun 1568-30 apr 1574
Vintilă Pătraşcu 30 apr-4 mai 1574
Alexandru II Aldea (II) 4 mai 1574-sept 1577
Mihnea II Turcitul (I) sept 1577-iul 1583
Petru I Cercel iul 1583-6 apr 1585
Mihnea II Turcitul (II) 6 apr 1585-mai 1591
Ştefan I Surdul mai 1591-aug 1592

Dinastia Muşat (I) (aug 1592-sept 1593)

Alexandru III cel Rău aug 1592-sept 1593

Dinastia Basarab (V) (sept 1593-sept 1600)

Mihai II Viteazul (I) sept 1593-noi 1599
Nicolae I Pătraşcu noi 1599-sept 1600

Dinastia Movilă (I) (sept 1600-3 iul 1601)

Simion Movilă (I) sept 1600-3 iul 1601

Dinastia Basarab (VI) (3 iul-noi 1601)

Mihai II Viteazul (II) 3 iul-9 aug 1601
Radu IX Mihnea (I) 9 aug-noi 1601

Dinastia Movilă (II) (noi 1601-aug 1602)

Simion Movilă (II) noi 1601-aug 1602

Dinastia Craioveştilor (IV) (aug 1602-ian 1611)

Radu X Şerban (I) aug 1602-ian 1611

Dinastia Bathory (ian-mart 1611)

Gabriel I Bathory ian-mart 1611

Dinastia Basarab (VII) (mart-iun 1611)

Radu IX Mihnea (II) mart-iun 1611

Dinastia Craioveştilor (V) (iun-sept 1611)

Radu X Şerban (II) iun-sept 1611

Dinastia Basarab (VIII) (sept 1611-aug 1616)

Radu IX Mihnea (III) sept 1611-aug 1616

Dinastia Movilă (III) (aug-sept 1616)

Gabriel II Movilă (I) aug-sept 1616

Dinastia Muşat (II) (sept 1616-mai 1618)

Alexandru IV Iliaş (I) sept 1616-mai 1618

Dinastia Movilă (IV) (mai 1618-iul 1620)

Gabriel II Movilă (II) mai 1618-iul 1620

Dinastia Basarab (IX) (iul 1620-3 noi 1627)

Radu IX Mihnea (IV) iul 1620-aug 1623
Alexandru V Coconul 14 aug 1623-3 noi 1627

Dinastia Muşat (III) (3 noi 1627-oct 1629)

Alexandru IV Iliaş (II) 3 noi 1627-oct 1629

Dinastia Tomşa (I) (oct 1629-iul 1632)

Leon Tomşa oct 1629-iul 1632

Dinastia Muşat (IV) (iul-sept 1632)

Radu XI Iliaş iul-sept 1632

Dinastia Craioveştilor (VI) (sept 1632-26 ian 1658)

Matei Basarab sept 1632-19 apr 1654
Constantin I Şerban Basarab 19 apr 1654-26 ian 1658

Dinastia Basarab (X) (26 ian 1658-20 noi 1659)

Mihnea III 26 ian 1658-20 noi 1659

Dinastia Ghica (I) (20 noi 1659-27 noi 1664)

Gheorghe I Ghica 20 noi 1659-1 sept 1660
Grigore I Ghica (I) 1 sept 1660-27 noi 1664

Dinastia Tomşa (II) (27 noi 1664-mart 1669)

Radu XII Leon 27 noi 1664-mart 1669

Dinastia de Popeşti (mart 1669-febr 1672)

Antonie Vodă din Popeşti mart 1669-febr 1672

Dinastia Ghica (II) (febr 1672-noi 1673)

Grigore I Ghica (II) febr 1672-noi 1673

Dinastia Duca (noi 1673-29 noi 1678)

Gheorghe Duca noi 1673-29 noi 1678

Dinastia Cantacuzino (I) (29 noi 1678-oct 1688)

Şerban Cantacuzino 29 noi 1678-oct 1688

Dinastia Brâncoveanu (oct 1688-mart 1714)

Constantin II Brâncoveanu oct 1688-mart 1714

Dinastia Cantacuzino (II) (mart 1714-21 ian 1716)

Ştefan II Cantacuzino mart 1714-21 ian 1716

Dinastia Mavrocordat (I) (21 ian 1716-oct 1730)

Nicolae II Mavrocordat (I) 21 ian-25 noi 1716
Ioan I Mavrocordat 25 noi 1716-6 mart 1719
Nicolae II Mavrocordat (II) 6 mart 1719-14 sept 1730
Constantin III Mavrocordat (I) 14 sept-oct 1730

Dinastia Racoviţă (I) (oct 1730-24 oct 1731)

Mihai III Racoviţă (I) oct 1730-24 oct 1731

Dinastia Mavrocordat (II) (24 oct 1731-16 apr 1733)

Constantin III Mavrocordat (II) 24 oct 1731-16 apr 1733

Dinastia Ghica (III) (16 apr 1733-27 noi 1735)

Grigore II Ghica (I) 16 apr 1733-27 noi 1735

Dinastia Mavrocordat (III) (27 noi 1735-sept 1741)

Constantin III Mavrocordat (III) 27 noi 1735-sept 1741

Dinastia Racoviţă (II) (sept 1741-iul 1744)

Mihai III Racoviţă (II) sept 1741-iul 1744

Dinastia Mavrocordat (IV) (iul 1744-apr 1748)

Constantin III Mavrocordat (IV) iul 1744-apr 1748

Dinastia Ghica (IV) (apr 1748-22 iun 1753)

Grigore II Ghica (II) apr 1748-23 aug 1752
Matei Ghica 23 aug 1752-22 iun 1753

Dinastia Racoviţă (III) (22 iun 1753-28 febr 1756)

Constantin IV Racoviţă (I) 22 iun 1753-28 febr 1756

Dinastia Mavrocordat (V) (28 febr 1756-7 sept 1758)

Constantin III Mavrocordat (V) 28 febr 1756-7 sept 1758

Dinastia Ghica (V) (7 sept 1758-5 iun 1761)

Scarlat Ghica (I) 7 sept 1758-5 iun 1761

Dinastia Mavrocordat (VI) (5 iun 1761-9 mart 1763)

Constantin III Mavrocordat (VI) 5 iun 1761-9 mart 1763

Dinastia Racoviţă (IV) (9 mart 1763-28 aug 1765)

Constantin IV Racoviţă (II) 9 mart 1763-8 febr 1764
Ştefan III Racoviţă 8 febr 1764-29 aug 1765

Dinastia Ghica (VI) (29 aug 1765-5 noi 1769)

Scarlat Ghica (II) 29 aug 1765-2 dec 1766
Alexandru V Ghica 2 dec 1766-28 oct 1768
Grigore III Ghica 28 oct 1768-5 noi 1769

Ocupaţie Rusă (5 noi 1769-mai 1770)

Dinastia Ruset (mai 1770-oct 1771)

Emanuel Giani Ruset mai 1770-oct 1771

Ocupaţie Rusă (oct 1771-15 sept 1774)

Dinastia Ipsilanti (I) (15 sept 1774-15 ian 1882)

Alexandru VI Ipsilanti (I) 15 sept 1774-15 ian 1782

Dinastia Caragea (I) (15 ian 1782-17 iul 1783)

Nicolae III Caragea 15 ian 1782-17 iul 1783

Dinastia Şuţu (I) (17 iul 1783-6 apr 1786)

Mihai IV Şuţu (I) 17 iul 1783-6 apr 1786

Dinastia Mavrogheni (6 apr 1786-30 sept 1790)

Nicolae IV Mavrogheni 6 apr 1786-30 sept 1790

Dinastia Şuţu (II) (30 sept 1790-10 ian 1793)

Mihai IV Şuţu (II) 30 sept 1790-10 ian 1793

Dinastia Moruzzi (I) (10 ian 1793-aug 1796)

Alexandru VII Moruzi (I) ian 1793-aug 1796

Dinastia Ipsilanti (II) (aug 1796-25 noi 1797)

Alexandru VI Ipsilanti (II) aug 1796-25 noi 1797

Dinastia Hangherli (25 noi 1797-ian 1799)

Constantin V Hangerli 25 noi 1797-ian 1799

Dinastia Moruzzi (II) (ian 1799-8 oct 1801)

Alexandru VII Moruzi (II) ian 1799-8 oct 1801

Dinastia Şuţu (III) (8 oct 1801-30 aug 1802)

Mihai IV Şuţu (III) 8 oct 1801-22 mai 1802
Alexandru VIII Şuţu (I) 22 mai-30 aug 1802

Dinastia Ipsilanti (III) (30 aug 1802-24 aug 1806)

Constantin VI Ipsilanti 30 aug 1802-24 aug 1806

Dinastia Şuţu (IV) (24 aug-15 oct 1806)

Alexandru VIII Şuţu (II) 24 aug-15 oct 1806

Dinastia Ipsilanti (IV) (15 oct 1806-28 aug 1807)

Constantin VI Ipsilanti (II) 15 oct 1806-28 aug 1807

Ocupaţie Rusă (28 aug 1807-mai 1812)

Dinastia Caragea (II) (mai 1812-sept 1818)

Ioan Gheorghe Caragea mai 1812-sept 1818

Dinastia Şuţu (V) (sept 1818-31 ian 1821)

Alexandru VIII Şuţu (III) sept 1818-31 ian 1821

Guvernul Revoluţionar (31 ian-21 mai 1821)

Tudor Vladimirescu 31 ian-21 mai 1821

Ocupaţie Otomană (21 mai 1821-30 iun 1822)

Dinastia Ghica (VII) (30 iun 1822-11 mai 1828)

Grigore IV Ghica 30 iun 1822-11 mai 1828

Ocupaţie Rusă (11 mai 1828-apr 1834)

Pavel Kiseleff mai 1828-apr 1834

Dinastia Ghica (VIII) (apr 1834-7 oct 1842)

Alexandru IX Ghica (I) apr 1834-7 oct 1842

Dinastia Ştirbei (I) (7 oct 1842-25 iun 1848)

Gheorghe Bibescu 7 oct 1842-25 iun 1848

Guvernul Revoluţionar (25 iun-13 sept 1848)

Nicolae Bălcescu 25 iun-28 iul 1848
Ioan Heliade Rădulescu 28 iul-13 sept 1848

Dinastia Cantacuzino (III) (13 sept 1848-iun 1849)

Constantin VII Cantacuzino 13 sept 1848-iun 1849

Dinastia Ştirbei (II) (iun 1849-29 oct 1853)

Barbu Ştirbei (I) iun 1849-29 oct 1853

Ocupaţie Rusă (29 oct 1853-iul 1854)


Ocupaţie Otomană (iul-aug 1854)

Dinastia Ştirbei (III) (aug 1854-4 iul 1856)

Barbu Ştirbei (II) aug 1854-4 iul 1856

Dinastia Ghica (IX) (4 iul 1856-oct 1858)

Alexandru IX Ghica (II) 4 iul 1856-oct 1858

Dinastia Filipescu (oct 1858-24 ian 1859)

Alexandru X Filipide oct 1858-24 ian 1859

Dinastia Cuza (24 ian 1859-11 dec 1861)

Alexandru XI Ioan Cuza 24 ian 1859-11 dec 1861

Un comentariu:

  1. Prietene nu te lua dupa cronica Cantacuzina din sec XVII de-l numesti pe Radu Negru voievod, cand el saracu` e doar o facatura , nu exista. Exista doar Tihomir sau Thocomerius din 1291 - 1310 adica tatal lui Basarab I

    RăspundeţiȘtergere